Ünnepre hangolódás

2020-02-05

„bennünk is vásnak a lépcsők

bennünk is öregednek-

újulnak a falak”

(Kányádi Sándor : Öreg iskola ünnepére)

Ünnepre hangolódás

Amint a féltve őrzött , megsárgult korabeli plakát is tanúsítja, 2020 május 25-én lesz harminc éve annak , hogy iskolánk felvette Márton Áron püspök nevét, búcsút mondva az 1977 óta használt Matematika-Fizika Líceum elnevezésnek.Az iskola mai vezetősége és tantestülete hosszasan töprengett, miként lehetne tartalmasan, méltóságteljesen megünnepelni e szép évfordulót.A hasonló ünnepekkel együttjáró csapdák közismertek:túlzott múltbafordulás, a külsőségekre való összpontosítás, a mostani diákok teljes kimaradása, közhelyes, hatástalan, üres retorika, fesztivizmus... Szerencsére nem vagyunk tapasztalatok, tanulságok híján, hiszen a közelmúltban iskolánk méltóképpen megemlékezett már a névadás tizedik, huszadik és huszonötödik évfordulójáról , többnyire maradandó értékeket(pl.kiadványokat)létrehozva,továbbadva,ismerete-ket terjesztve, pozitív emlékeket hátrahagyva.Hasonló szellemben szeretnénk cselekedni most is -ahogy  a jelenlegi diákjainkhoz intézett pályázati felhívásban megfogalmaztuk: „Sablonok, frázisok, a névadónk életrajzi adatainak  ismétlése helyett ajánlatos volna azt keresni, milyen üzenete volt/van/lehet Márton Áron életútjának,abból mi és  miként épül(het) be az iskola programjába, rejtett tantervébe, munkájába,   légkörébe? És a jövőképébe?” A névváltozás történetének bemutatása, a  történelmi háttér, az akkori körülmények megismerése, értelmezése hasznos és szükséges a mai fiatalok számára, éppen ezért kell lehetőséget teremteni arra, hogy „elhelyezzék magukat” a történetben , szerepet vállalva benne és folytatva is azt.

           Második követendő szempontunk a helyes arányérzék igényéből fakad:nemcsak a kezdet érdekes, hanem az azóta lezajlott belső és külső folyamatok, átalakulások is:az 1990-ben megvalósított névadás óta 31 évfolyam 5700 diákja végzett ebben az iskolában, egymástól nagyon különböző  nemzedékek,eltérő élményekkel, tapasztalatokkal, akik ugyanúgy megállták a helyüket a megváltozott világban, mint elődeik. Fontos feladat lenne valamilyen módon megszólítani, illetve megszólaltatni a közelmúltban végzett diákokat,megjeleníteni  a  hangjukat,életérzésüket, világlátásukat, megragadva az egymást követő nemzedékek mélyebb folytonosságát.   

      

Célunk tehát a múltat és a nagy elődöket kellőképpen tisztelve, elsősorban mégis a mi világunkra, mai életünk kérdéseire, illetve a jövőképre összpontositani, hiszen ahogy a Kányádi-mottónkból is kitűnik, nemcsak öregednek, hanem újulnak is az iskolafalak az egymást követő diák- és tanárnemzedékek által.Egyformán fontos tudni azt,hogy honnan jövünk és merre tartunk.

       Az elkövetkező időszakban honlapunk erre a célra lérehozott „1990-2020: a névadás 30.évfordulója” elnevezésű menüpontjánál tesszük közzé az említett  jubileumhoz kapcsolódó anyagainkat: a pályázati felhívást és plakátot,annak most még csak remélt eredményeit, különböző eseménybeszámolókat, filmeket, fotó- galériákat.Induláskor három ,általunk alapvetőnek tartott szöveget is publikálunk, ezek a következők:Fodor Sándor:Márton Áron Líceum(1990);Eigel Ernő, Dr.Balázs Lajos:Gondolatok a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium névadó ünnepségére (1990); Miklós József:A megtisztulás útján(2000).

      E honlap látogatói közül bizonyára sokan vannak, akik ismerik Váli Éva tanárnő , a Gimnáziumról  szóló “Közös nevezőnk.Mozaikkockák egy iskola életéből 1945-1990” című könyvét.A névadás 30. évfordulójának jegyében kérjük és számítunk is mindenki támogatására, aki úgy érzi, hogy ez az iskola mindannyiunk  együttes kincse, közös nevezője.

Varga László

31. Nemzetközi Magyar Matematikaverseny
2025-04-27

A februári vakációban iskolánkban szervezett Országos Magyar Matematikaolimpiáról 40 tanuló jutott a nemzetközi szakaszra, közülük 7-en iskolánkat képviselték!

Fuss NEKI! - Természettudományos Csodák Műhelye
2025-04-24

Idén újra részt vesznek a Márton Áron Főgimnázium tanárai és diákjai Fuss NEKI Csík-on! Az iskolánk egyesületét szép számban képviselik nagykövetek, rajtuk keresztül támogathatják az idei projektünket: a kémia és biológia laborjaink korszerűsítése a célunk.

Országos informatika olimpia
2025-04-15

Április 13.-án kezdődött Ploiești-en az országos informatika olimpia. Hargita megyét az idén két diák képviselte, a mi iskolánkat egy: Csomós Dávid tizedikes tanuló.